Turizm haftası


Bu makale 2018-04-29 18:02:45 eklenmiş ve 1115 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

 “Turizm Haftası” her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Ülke genelinde çeşitli turizm etkinliği ile kutlanırken, Doğubayazıt gibi turizmle ilgili yerlerde ise, bu hafta genellikle kutlama ile birlikte, turizm sezonu açılışına yönelik hazırlık ve faaliyetlerle yoğunluk kazanır.

Bu nedenle Doğubayazıt turizm haftası ile birlikte, hem etkinlik ve hem de turizm sezonu açılışı yapmış oldu. Bu hafta ile birlikte Turistik bir ilçede olması gereken hazırlıklar gözden geçirilmiş, alınması gereken tedbirler alınmış olması gerekir.

Nitekim bu yıl Sayın Valimiz Süleyman Elban’ın Ağrı Valiliği olarak komşu ülke İran ile yaptığı görüşmeler sonucu gerek ticari, gerekse turizm bakımından Gürbulak sınır kapısından çok önemli ve memnuniyet verici gelişmeler yaşandı. Giriş yapan turist sayısında büyük artış olduğu tespit edildi.

İl Turizm Müdürü Muhsin Bulut, Bu yıl mart ayı sonu, nisan ayı başı itibariyle otellerde ciddi bir doluluk oranı yaşandığını, İran pazarını daha diri tutmak için çok daha fazla çalışmak gerektiğini söyleyerek, “Sektör temsilcilerinin misafirleri iyi karşılaması ve ağırlaması önemli katkı sağlayacaktır.” dedi.

Ayrıca ilçemizde turizmle ilgili olarak yatırımcılar turistik mekanlarda hazırlıklar yaparken, Kaymakamlık ve Belediye de ilçede gerekli çalışmaları yapmaya devam etmektedir.

Kalkınmanın anahtarı olan Turizm, bacasız fabrikadır. Turizm ülke genelinde olduğu gibi özellikle ilçemiz Doğubayazıt için de çok önemlidir.

Yıllar itibari ile bakıldığında, zor şartlara rağmen ilçemize  memnun ayrılan yüzbinlerce yerli ve yabancı turist ve çok önemlisi çeşitli etkinlik, tanıtım, yatırım ve çabalar ile turist sayısında önemli artışlar olduğu görülebilir.

Turist sayısında her yıl daha fazla artışı sağlamaya yönelik çalışmalara devam edilirken, bu artışa cevap verecek alt yapının, yatak sayısının, il ve ilçelerde turizm bürosu açılarak enformasyon hizmetlerinin ve tanıtımın da bu düzeyde devam etmesine, şehir ve konaklama yerlerinin yeterli, temiz ve rahat olmasına, turistin misafir olduğu bilinci ile ağırlanmasına özen göstermek gerekir.

Bu bakımdan, Ağrı ve Doğubayazıt turistlerin ilgi duyduğu önemli bir turizm merkezidir. Memnun ayrılan turist, daha çok turist demektir. Bu anlayışla, istikrarlı bir şekilde turist sayısı çok daha artabilir, dolayısıyla ilçemiz hak ettiği turist sayısına ulaşınca, ekonomisine de önemli katkılar sağlamış olur…

-Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi