İsraf ve tutumluluk...


Bu makale 2017-12-20 08:43:45 eklenmiş ve 1567 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Yerli Malı Haftası, yeni adıyla “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” tüm okullarda kutlanıyor.

1946 yılından itibaren 12-18 Aralık tarihleri arasında Yerli Malı Haftası olarak kutlanan, 1983 yılında “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak değiştirilen bu hafta, yerli malı kullanmayı teşvik etmekle birlikte, tutumlu olmak, israftan kaçınmak, İnsanların sağlığını, parasını, malını, zamanını israf etmemek gibi önemli konuları da işlemeyi amaçlamaktadır.

Çevremizde bunca olumsuzlukların yaşandığı, bir yudum suya, bir dilim ekmeğe muhtaç olan milyonlarca insanın var olduğu bu günlerde tutumluluk, israf ve yerli malını konuşuyor olmak, sefalet içinde feryat edenleri hatırlamada ayrı bir önem kazanmalıdır.

Küçük bir örnek olarak: Bir süre önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Ekmek israfına son” kampanyası başlatmıştı. O kampanyada, Dünya’da her yıl 870 milyon insanın yetersiz beslendiği, yılda 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiği ve her yıl israf edilen gıdanın hepsi değil 4’te 1’i aç insanlara ulaştırılabilse bu ölümlerin olmayacağı tespiti yapılmıştı.

Ayrıca, Toprak Mahsulleri Ofisinin yaptırdığı araştırmaya göre, Türkiye’de günde 6 milyon, yılda 2 milyar adet ekmeğin çöpe gittiği, yani yılda 1,5 milyar liralık bir kaynağın çöpe atıldığı açıklamıştı.

Bu anlamda, “Heba olan zaman israfından tutun da, çöpe giden tonlarca gıda maddeleri, kamu ve özel kurumlarındaki elektik, su ve iletişim alanındaki çılgınlıklar gibi sayabileceğimiz birçok alanda israf  had safhadadır. Unutmayalım ki; zaman, kazandıklarımızı bir çırpıda çar çur etme zamanı değildir.

Zaman; ayağımızı yorganımıza göre uzatma, her konuda israftan kaçınıp, tasarruflu olma zamanıdır. Onun için tasarruflu olmak, israf edenleri uyarmak, tasarrufu teşvik etmek, tasarrufun hem dini hem de milli görevimiz olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamak gerekir.

İslam’da israf, ayet ve hadislerle yasaklanmıştır. Nitekim: “Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” hadisi ve Peygamber Efendimizin: “Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz, giyininiz ve sadaka veriniz.” sözü ile israfın ne kadar kötü bir şey olduğu ortaya konulmuştur.

Netice olarak, “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” vesile edilerek, sadece okullarda değil, geniş boyutlu olarak israf ve savurganlığın ne denli zararlı olduğu anlatılmalıdır.                          -Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri