1. BAL FESTİVALİ - AĞRI’DA ARICILIK VE BAL ÜRETİMİ..


Bu makale 2017-10-14 15:17:26 eklenmiş ve 1695 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

1. Ağrı Bal Festivali bal üreticileri kadar, bu sektöre girmek isteyen çok sayıda meraklı üreticiyi de heyecanlandırdı.

Geçtiğimiz yıl, Ağrı Arı yetiştiriciler Birliği, Arıcılığın zahmetsiz ve karlı bir iş olduğunu belirterek arıcılık ve bal üretiminin ekonomiye katkısını hatırlatıp, teşvik edilmesi gerektiğini, Arıcılık yapmak isteyen vatandaşlara destek olacaklarını belirtmişti..

Daha önce, Türkiye’nin bal üretiminde dünya ikinciliğine yükseldiği yolunda haberler okumuş, Ağrı’da bal üretimi ile ilgili daha fazla çaba harcanması gerektiği ile ilgili yazı kaleme almıştık.

Konu ile ilgili olarak önceki yıllarda yapılan haberlerde,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2008 yılından beri uyguladığı teşviklerle, arıcılık sektöründe bal üretiminin yükseldiği ve Türkiye’nin dünya sıralamasında ikinciliğe oturduğu belirtilerek, 2011 yılında 35 bin 459 arı yetiştiricisine yaklaşık 5 milyon kovan için 35 milyon lira destek ödemesi yapıldığı açıklanmıştı.

Türkiye’de bal üretiminin bu verilere göre ne kadar kârlı ve ne kadar cazip olduğunu görmek mümkündür. Nitekim, ‘piyasaya hileli bal süren bazı şirket ve üreticileri konunun dışında tutarak’,   pazarlama şirketlerinin yoğun rekabeti, bu konuda ciddi bir üretimin ve buna bağlı olarak güzel bir pazarın oluştuğunu göstermektedir.

TÜİK, Tarımsal Yapı İstatistiklerine göre, Ağrı’da 2005 yılında 5520 kovan ile 141 ton bal elde edilirken, 2008 yılında bu oran 181 tona çıkmış, daha sonraki yıllarda ise üretim küçükte olsa artışlarla devam etmiştir.

Son yıllarda, Türkiye genelinde teşvik ve desteklerle bal üretiminin gösterdiği bu artışın, Ağrı ve ilçelerine olumlu etkilerini biliyoruz ama, ne ölçüde yansıtıldığını çok iyi bilemiyoruz.

Ancak, bal üretiminin desteklenmesi ve bilinçli bir şekilde yapılması halinde Ağrı ve ilçelerinde büyük verim alınabileceğini unutmamak gerekir.

Çünkü, Ağrı ve tüm ilçelerinde elde edilen bal, yıllardır şifa niyetine tüketilmektedir. Doğubayazıt İshakpaşa Sarayı sırtlarında ‘Çiçek gûl çam’ mevkii ile Aladağ ve Sinek yaylası gibi çok sayıda yayla, yıllardır Ağrı ve il dışından gelen bal üreticilerinin tercih ettiği, kaliteli bal üretimi için güzel alanlardır.

İnsan sağlığı ve beslenmesi için, son derece değerli olan bala talep, hiçbir zaman azalmamış devamlı artmıştır. O bakımdan, Bu talep olduğu sürece arıcılık cazip olmaya devam edecektir.

Üreticilerin teşviklerden ve diğer imkânlardan yararlanabilmeleri için sık aralıklarla bilgilendirilmeleri gerekir. Dolayısıyla, üretici çoğu zaman konulara vakıf olmadığından, bu fırsatlardan istifade edememektedir.

Fazla sermaye istemeyen, toplumun her bireyinin rahatlıkla yapabileceği, kısa sürede gelir elde edilebilen, istihdam ve üretim açısından verimli bir tarımsal faaliyet olan arıcılığın, ilimizde de kısa sürede yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için özel bir çaba göstermek gerekir. Çünkü arıcılık, en ucuz istihdam kaynağı olmakla birlikte, ekonomiye katkı sağlayan güzel bir tarımsal faaliyettir..

Bu amaçla, Ağrı Valiliği, İl Gıda Ve Tarım Müdürlüğü, Serhat Kalkınma ajansı ve Arı Yetiştiriciler birliğinin ortak düzenlediği 1. Bal Festivali Ağrı ve Ağrı’lı bal üreticileri için olumlu bir başlangıç olmuştur.

Önümüzdeki yıllarda devam edecek olan Festivallerin il, ilçe ve köyleri içine alacak şekilde geniş kapsamlı ve aynı zamanda tanıtım ağırlıklı olarak devam etmesi, üreticiyi teşvik ve destek anlamında büyük yarar sağlayacaktır.

Nitekim festivalin açılışında konuşan Ağrı Valisi Elban, Ağrı’da ciddi anlamda arıcılık potansiyeli olduğunu, bu sektörün daha fazla geliştirilmesi, ürünlerin daha rahat pazarlanmaları ve arıcılığın geliştirilmesi için çalışmalar başlattıklarını, bu çalışmalardan birinin de festival olduğunu belirterek, destek ve konu ile ilgili başkaca çalışmaların devam edeceğini belirtmiştir.

Yüksek rakımlı ‘nane-kekik’ gibi, yüzlerce bitki ve doğa harikası yaylalarımızda, kolay bir iş ve güzel bir kazanç kapısı olan arıcılıktan daha fazla istifade etmeliyiz.

Bu nedenle, 1. Ağrı Bal Festivalini ve teşvik amaçlı çalışmaları önemsiyoruz. Festivalin düzenlenmesine katkı sunan kuruluşları, bu çalışmaların devam etmesi dileği ile kutluyoruz.

 –Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri