DOĞUBAYAZIT AHMED-İ HANİ KÜLTÜR SANAT VE TURİZM FESTİVALİ..


Bu makale 2017-08-03 17:18:05 eklenmiş ve 1539 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Uzun süredir hazırlıkları devam eden Doğubayazıt Ahmed-i Hani Kültür Sanat ve Turizm Festivali Cuma günü başlayacak.

Doğubayazıt Belediyesi tarafından düzenlenen Festival 4-5-6 Ağustos 2017 tarihlerinde çeşitli etkinliklerle devam edecek.

4 Ağustos günü, Cuma namazını müteakip davetliler ile birlikte ‘gönül sofrası’na oturulacak. Türbeden, Saraya doğru Ahmed-i Hani Anma Yürüyüşü, İnegöl Belediyesinin Halk Oyunları ekibi gösterileri, Doğubayazıt tarihine yönelik fotoğraf sergisi, Üniversite, Serka ve Kültür Müdürlüğünün günle ilgili standları, Doğubayazıt Belediyesinin hediyelik eşya, çini, ebru, saz atölyesi standları açılacak. Ayrıca, ilçemiz için çok önemli ‘Ahmed-i Hani Şehir Müzesi’ törenle açılacak.

Festival, ikinci ve üçüncü günlerde de ağırlıklı olarak programda yer alan önemli konuşmalar, folklor, spor, çocuklara yönelik programlar, dengbejler ve diğer etkinliklerle devam edecek. Ayrıca İkinci gün, Doç. Dr. Yakup Karataş’ın “Osmanlı arşivinden Doğubayazıt fotoğraf sergisi”, “Seyyid Abdurrahim Arvasi ilim ve irfan merkezi” açılışı da yapılacak..

Her yıl Doğubayazıt Belediyesi tarafından düzenlenen festival ilçenin turizm ve tanıtımına büyük katkı sunmaktadır.

Bu bakımdan böyle bir festivalin her yıl tekrar ettirilmesini ve tertip komitesinin çalışmalarını çok önemsiyoruz.

Türkiye’de, Ulusal ve uluslararası çok sayıda festival düzenlenir. Festivaller bilhassa yaz aylarında coşku yaşanmasına, çeşitli sosyal ve ekonomik aktivitenin hayata geçirilmesine vesile olur.

Festivallerin amacı, ülkelerin ve kentlerin tarih, kültür ve turizmle ilgili potansiyelini gün yüzüne çıkarmak, yapıldığı yere değer katmaktır.

Şükürler olsun, Doğubayazıt saymakla bitmeyecek kadar tarih, kültür ve turizm potansiyeli ile uluslararası üne sahip bir ilçe. Bu değerleri bilmek, görmek ve yapılacak festivalleri bu çerçeve içinde maddi, manevi desteklemek gerekir.

O bakımdan, ilçe tanıtımına katkı veren festivalin her yıl daha güçlü ve daha kapsamlı olabilmesi için desteklenmesi, turizm ve tanıtım organizasyonunda geniş kitlelere ulaşmak için çaba harcanması çok daha güzel sonuçlar verecektir.

Özellikle Ahmed-i Hani hazretlerinin adı ile anılan festivalde, Hani hazretlerini anlatabilecek bilim adamlarına geniş yer verilmesi, bu güzel etkinliklere çok daha büyük değer ve önem katacaktır.

Bu yıl Sayın Kaymakamımız Ulaş Akhan’ın çalışmaları ile festivalin etkinlik kapsamı geniş tutulmuştur. Özellikle Hani hazretleri türbesi çevre düzenlemesi bu mekana yakışır bir şekilde tanzim edilmiş, Seyyid Arvasi ailesi ve önemli zatlara  ait mezarlıkların yapımı ile önemli bir sorun ortadan kaldırılmıştır.

Açılışı yapılacak “Ahmed-i Hani Şehir Müzesi” Doğubayazıt’ın tarihi ile ilgili geniş bilgileri, belgeleri ve eserleri barındıracak, ilçemize önemli katkı sunacaktır.

Bu önemli eserlerin ilçemize kazandırılmasında ve festivalin hazırlanmasında emeği geçenlere, başta Sayın Kaymakamımıza,  eski Vali ve Kaymakamlarımıza bu vesile ile teşekkür ediyor, Festivalin tarih, Kültür, Sanat ve turizmimize katkı sunması dileği ile hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz.

-Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri