HAYIRLI RAMAZANLAR…


Bu makale 2017-06-07 11:46:01 eklenmiş ve 1227 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Mübarek Ramazan ayı, 26 Mayıs 2017 Cuma akşamı kılınan ilk teravih namazı ve aynı gece ilk sahur ile başladı.

Yüce Mevla, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluş olan bu mübarek ayı, birlik ve beraberlik içinde tamamlamamızı nasip eylesin.

Ramazan ayında, ibadetlerle birlikte nefis terbiyesi kadar, sosyal dayanışmanın ve yardımlaşmanın çok büyük yeri ve önemi vardır.

Ramazanda yoksulları gözetme, mümkün olduğunca oruçluyu iftar ettirme, ikramda bulunma, yardım yapma, gönül alma gibi sevap olacak iş ve davranışlar bu ayın güzel yönleridir.

Bu ayla ilgili olarak, Peygamber efendimiz (s.a.s.):

“- Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı.

O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı.

Geceleyin ibadet yapmayı (teravih namazı kılmayı) nafile kıldı.

O ayda bir hayır işleyen kimse, diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur.

O ayda bir farz işleyen ise, diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır.

O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir.

O, yardımlaşma ayıdır.

O ayda müminin rızkı bollaştırılır.

O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse, bu günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.”  buyurmuştur.

Bunun üzerine Ashab: "- Ya Rasûlallah! Hepimiz oruçluyu iftar ettirecek bir şey bulamıyoruz" deyince, Peygamber efendimiz (s.a.s.): "- Allah bu sevabı, oruçluyu kuru bir hurma ile veya bir yudum su ile ya da bir yudum süt kaşığı ile iftar ettirene de verir.” diye buyurmuştur.

O nedenle, Oruç tutan Müslümanlarda şefkat ve merhamet duyguları gelişir, ahlak güzelleşir. Oruç, kişiye sahip olduğu nimetlerin değerini öğretir, zorluklara karşı sabır ve dirayet kazandırır.

Ramazan ayını, “oruçluyu, kuru bir hurma veya bir yudum su ile iftar ettirme” anlayışı ile gösteriş, riya ve israftan uzak bir şekilde iftar sofralarına katkı sağlayarak ve bizzat katılarak yaşamak gerekir.

Bu mübarek ay nedeniyle ilçemizde de Ramazan ayı boyunca Doğubayazıt Belediyesi ve şeyh Mustafa Tanrıverdi Yardımlaşma derneğinin kurmuş olduğu iftar çadırlarında binlerce kişi bir araya getirilecek.

Gerek Belediye ve gerekse sivil toplum kuruluşları ve hayırsever hemşehrileri ve bu organizasyonlara katkı veren herkesi şimdiden kutluyoruz.. Kurulan çadırlarda ramazan ayı boyunca binlerce kişi bir araya getirilerek, bu güzel ayın mutluluğu yaşanacaktır. Allah hayırları kabul etsin..

Tüm okurlarımızın Ramazan ayını tebrik eder, Yüce Allah’tan birlik, beraberlik ve sağlık içinde ibadetlerimizi yapmayı nasip etmesini dileriz.. -Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri