9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü…


Bu makale 2017-02-09 19:56:58 eklenmiş ve 2014 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle bir hafta boyunca konuya hassasiyet gösteren bilim adamları, ilgili kuruluşlar ve sigara mağdurları sigaranın zararları ve bırakılması gerektiği yönünde çeşitli makaleler, konferanslar ve paneller düzenleyecek, çeşitli bildiriler yayınlanacak, bu zararlı alışkanlıktan kurtulmanın çareleri masaya yatırılacak.

Ayrıca bu gün vesile edilerek, Tıp adamları ve sivil toplum kuruluşları sigara ile ilgili ürkütücü rakamları yayınlayarak, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 1,5 milyar olan sigara kullanıcısına dikkat çekerek, 9 Şubat’ı “SİGARAYI BIRAKMA- SİGARAYI BOYKOT” günü ilan edip, insanları bu alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışacaklar..

Türkiye'de sigara bağımlılığını önlemeye yönelik olarak 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe giren, restoran, bar, kafe gibi tüm kapalı alanlarda sigara içmeyi yasaklayan kapsamlı sigara yasası ile önemli bir adım atılmıştır. Bu kararlardan sonra sigarayı bırakanlar, bırakma yolunda çaba harcayanlar olduğu gibi, sigara içme yasağına karşı çıkanlar da olmuştur.

Çok değil, yasakların olmadığı yakın tarihte, uçak dahil tüm toplu ulaşım araçlarında, kapalı alanlarda, evlerde, hatta hastanelerde, yeni doğan bebeklerin yanında bile sigara içilir, sağlık hiçe sayılırdı.

Sigaranın insan yaşamı üzerinde çok büyük olumsuzlukları ve zararı olduğu bilinmesine rağmen, hep tüketilmeye devam edilmiştir. Bu nedenle son yıllarda, sık sık sigara ile ilgili paneller düzenlenmekte, hastanelerde “sigarayı bırakma” üniteleri açılmakta, basın yayın organlarında ‘kamu spotları’ adı altında uyarıcı ve bilgilendirici yayınlar yapılmaktadır.

Sigaranın yasaklardan ziyade, insan sağlığına olan zararları her vesile ile anlatılmalı, eğitim ağırlıklı caydırıcı tedbirler, ikna edici formüller ön planda sergilenmelidir.

Şunun altını çizmek gerekir ki; Sigaranın bazı kamuya açık yerlerde veya içilmemesi gereken mekan ve yerlerde yasaklanması, sigara içenler kadar, sigara içmeyenlerin hakkını korumaya yöneliktir.

Bazen ille de yasak değil ama, sigara içilmemesi gereken yerlerde kanun ve kurallara uymayanların uyarılması ve denetlenmesi, Turistik oteller ve tesisler gibi yerlerde Turizm Bakanlığına, diğer yerler de ise belediyelere verilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi....” sözünden hareketle, Sigara içenlerin, kendi sağlıkları için sigarayı bir an önce bırakmaları, içtikleri her sigaranın kendileri ve çevreye zarar ve rahatsızlık verdiğini unutmamaları gerekir.. -Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri