YEREL BASIN ve SORUNLARI..


Bu makale 2016-10-27 22:59:55 eklenmiş ve 1707 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Anadolu basını, yeni tanımı ile Yerel Basın yıllardır çok büyük sıkıntılara göğüs gererek ülke demokrasisine, kalkınmasına büyük katkılar sağlamış, vatandaşın haber alma hakkını yerine getirmede çok önemli yer almış ve aynı kararlılıkla bu faaliyetlerini devem ettirmektedir.

Yıllardır basının genel sorunları tartışılırken, Anadolu Basını biraz daha üvey evlat muamelesi görmüştür.

Geriye bakıldığında, yarım asır önce yani 48 yıl önce ilçemizde yayınlanan Narinkale gazetesi gibi nice basın emekçisi Türkiye’nin dört bir yanında mahalli gazete adı altında zor şartlarda, büyük emek ve çaba sarf ederek mahalli gazeteler çıkarıp, ülkenin dört bir yanında bulunan hemşehrilere ulaşabilmeyi, mahallin dert ve sorunlarını yetkililere ulaştırmayı başarabilmiş, sorunların çözümüne katkılar sunmuştur..

Güçlü, özgür, tarafsız basın ülke demokrasisini geliştirir. Şeffaflık ve açıklık, hesap verebilirlik güçlü basın sayesinde olur.

Bugün teknolojinin hızla geliştiği, sosyal medyanın sınır tanımadığı bir dönemde Anadolu Basını, Resmi ilanlarla ayakta durma çabası içindedir.

Şu da bir gerçek ki, geçmiş yıllarda sahibinin bile sosyal güvencesi olmayan gazetelerde şimdi, fikir ve beden işçileri çalışmaktadır. Ak Parti iktidarları döneminde Anadolu Basını Resmi ilanlarla özellikle desteklenmiştir. Özellikle bu destek istihdam şartını da getirerek, Anadolu Basınına hem yeni bir canlılık ve hem de sorumluluk getirmiştir. İşte bu sorumluluğun gereği olarak her mahalli gazete zorunlu olarak vasfına göre 3 ten fazla olmak üzere çok sayıda beden ve fikir işçisi istihdam etmektedir.

Bu zorunlulukla birlikte hem kağıt ve diğer girdilerin artması hem de çalışan ücret ve sosyal güvenlik giderleri maalesef Anadolu basını için sıkıntılar yaratmaktadır.

Hükümetin istihdamı arttırmaya yönelik çok önemli teşviki ile işçi çalıştırma zorunluluğu ekonomik sıkıntının boyutu arttıkça riske girebilmektedir.

Netice olarak, Yerel basını resmi ilanlar ayakta tutmaktadır. Genel sıkıntılar yanında İlimiz ve ilçemizde de bazı uygulamalarda sıkıntılar olabilmektedir.

15 Temmuzda Ağrı’da ve daha sonra Yalova’da Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu toplantılarına katılan Sayın valimiz Musa Işın’ın sorunlar üzerindeki titizlik ve hassasiyetini biliyoruz.

Nitekim Valilik Ağrı’da ilanlarla ilgili yayınlanan genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarının dikkatini çekmiştir.

Bu çerçevede hareketle ilan verecek kuruluşların da mağduriyetlere meydan vermemesi gerekir.                            –Erhan BAYDAR-


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri