Doğubayazıt Sazlıkları “Kuş Cennetidir..” –Erhan BAYDAR-


Bu makale eklenmiş ve 7468 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Doğubayazıt sazlıkları kuş cennetidir” derken, sazlık gölündeki sayısız kuş ve canlı ile abartısız bir gerçeğe işaret ediyoruz.

Bir süre önce, Orman ve su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Sulak alanların korunması için bu alanları eko-turizm merkezi haline getirmeyi planladık" demişti.

Sayın Bakan’ın “eko-turizm merkezi” haline getirmeyi planladık dediği sulak alanlardan biri de Doğubayazıt’tadır. Bahsini ettiğimiz bu alanda, zoologların ve bilim adamların inceleme yapması halinde çok güzel bir sonucun çıkacağını umut ediyoruz.

Daha önce vesile oldukça gündeme getirdiğimiz “Doğubayazıt Sazlık Gölünün” bu anlamda koruma altına alınarak turizme kazandırılması gerekir.

Doğubayazıt, Turizm açısından çok önemli ve ilgi odağı bir merkezdir. Önemine yeni değerler katıp, var olan potansiyeli daha da güçlendirmek gerekir. Üstelik Turizm açısından dünyaca ünlü bir ilçenin, değerlerini gün ışığına çıkarmak için fazla çaba harcamaya da gerek yoktur.

Bazen çok yakınımızda olan değerleri göremeyebiliriz. Görmediklerimizden biride, Ağrı Dağı eteklerindeki çok değişik kuşun ve çeşitli hayvanın barındığı SAZLIK GÖLÜ’dür. (Eldeki bilgilere göre çayır delicesi, erguvani, balıkçıl, boz ördek, pasbaş, turna, patka, kızılgaga, kızılbacak, nesli tehlikede olan Himalaya mavi kelebeği gibi çok sayıda kuş türü bulunmaktadır.)

Tabiatta 8 bin ayrı tür kuş bulunduğu, bunun 5000’e yakını Avrupa’da yaşarken, 450 üzerinde değişik kuş cinsinin Türkiye’de yaşadığı belirtilmektedir.

Uluslararası Kuşları Koruma Konseyinin yaptığı çalışmalarda, Türkiye’de 70 kuş cennetinin varlığı tespit edilmiştir. Var olan bu kuşlardan bir kısmı da Doğubayazıt Sazlık Gölündedir.

Uzun yılların ihmali ile Karabulak, Örtülü ve Gölyüzü (Şeyhuli) köyleri arasında bulunan sazlık ve sulak alanların büyük bir bölümü, bilinçsiz bir şekilde dranaj kanalları açılarak kurutulmuş, yok edilmiştir.

Bu nedenle, kalan kısmının koruma altına alınması için Orman ve su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne, Turizm Bakanlığına ve özellikle başta Sayın Valimiz olmak üzere yerel yöneticiler ve ilgili her kuruluşa görev düşmektedir.

Bu konuda yapılmış bilimsel araştırmalar ve yapılacak yeni çalışmalar değerlendirilerek, mevcut alanın tez elden koruma altına alınmasını istiyoruz..

Bazı yöreler, çok çeşitli olmasa da, az sayıda kuş türleri ile “kuş cennetleri” ilan edilmiştir. Kuş Cennetleri olarak bilinen yöreler, tanıtım ve turizme artı değerler katmaktadırlar. O nedenle Sazlık olarak bildiğimiz alanın daha fazla yok edilmeden, koruma altına alınmasını ve yapılacak çalışmalarla birlikte turizme katılacağını umut ediyoruz..

Ve Kuş Cennetini merak edenlere, Örtülü, Gölyüzü ve Karabulak köylerinden sazlık gölünü, sabah güneşin doğuşu ile izlemelerini tavsiye ediyorum. Onlarca kuş sesinin adeta bir orkestra eşliğinde yankılandığı, doyumsuz Ağrı Dağı manzarası ile eşsiz güzellikteki doğanın, insanı nasıl dinlendirdiği görülecektir.

Onun için, zaman kaybetmeden bu çok kıymetli sulak alan koruma altına alınsın istiyoruz. Doğubayazıt sazlıkları koruma altına alındığında hem çok sayıda kuş ve canlı korunmuş olacak ve hem de ilçemiz yeni bir eko-turizm merkezine kavuşmuş olacaktır..            -Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi