OKULLAR TATİLE GİRERKEN..


Bu makale eklenmiş ve 5055 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

 

2014-2015 eğitim öğretim dönemi okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında okuyan yaklaşık 17 milyon 559 bin öğrenci karne alarak 3 aylık yaz tatiline girdi.

İlimizde de karne sevinci yaşayan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarındaki öğrenciler yapılan törenler ve etkinliklerle karne sevinci yaşayarak tatile girmiş oldu.

Tatilin amacı, öğrenci ve öğretmenlerin yoğun geçen bir dönemin yorgunluğunu atıp, dinlenip, yeni eğitim ve öğretim yılına zinde bir şekilde girmesini sağlamaktır.

Nasıl ki, okullar açıldığında sevinç ve heyecan yaşanıyor ise, Okullar tatile girdiğinde de öğretmen, öğrenci ve veliler yılın yorgunluğunu atacak olmalarından dolayı haklı olarak sevinç ve heyecan yaşamaktadırlar.

Tatile girilirken öğrencilere; "Güzel dinlenin, yeni öğretim yılına dinlenmiş olarak gelin" tavsiyesi aynı zamanda velilere de birer mesajdır.

Çünkü bazı veliler tatil dönemlerinde ilave kurslarla öğrenciyi yorarken, bazı veliler öğrenciyi çeşitli işlerde bedenen çalıştırıp yormaktadır. Onun için tatil döneminde velilere çok önemli görevler düşmektedir..

Eğitim ve öğretimin plansız bir yarışa dönüştürüldüğü günümüzde, çocuk psikolojisine dikkat çeken uzmanlar, çocuğa uygulanan baskıların, sonradan telafisi mümkün olmayan travma ve olumsuzluklar yarattığını belirtmektedirler..

Bu konuda, 2014-2015 öğretim yılının son bulması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, karne alarak tatile girecek öğrencilerin ailelerine, "Çocuklarımızın ilgi ve yetenekli olmadığı alanlarda eğitim görmesi için ısrar ettiğimizde mutsuz ve başarısız olmalarına neden olabiliriz. Her çocuk özeldir ve farklıdır. Bunları kabul ederek, farklılıkları doğrultusunda değerlendirmeli, asla ne kardeşleri ne de çevredeki diğer çocuklarla kıyaslamaya gitmemeliyiz" uyarısını yaptı.

Karne çocuğun başarısından ziyade, derslerindeki bazı eksikliklerinin olduğunu göstermek için öğrenciye ve veliye verilen bir uyarı belgesidir. Karne öğrenciye verildiği gibi aynı zamanda aileye de verilmektedir.

O bakımdan, öğrencileri olumsuz karneleri üzerinden yargılamak, cezalandırmak veya güzel karneler için abartılı ödüllendirmek yerine dinlenebilecekleri, mutlu ve güzel bir tatil geçirecekleri ortamı hazırlamak gerekir.

Öğrenci ve öğretmenlerimizin güzel dinlenebilecekleri bir tatil dileği ile.. –Erhan BAYDAR-

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi