AĞRI VALİSİ SAYIN MUSA IŞIN GÖREVE BAŞLARKEN..


Bu makale eklenmiş ve 9990 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Son kararname ile Ağrı Valiliğine atanan Sayın Musa Işın bir süre önce göreve başladı..

Göreve başlamasından itibaren bir yandan yoğun bir hayırlı olsun ziyareti kabulü ile diğer yandan sorunları tespit etmek amacıyla toplantılar yapıp ilgililerden bilgiler alan Işın, en önemlisi sosyal faaliyetler içinde yer alarak ve çarşı pazara çıkarak daha ilk günlerde sorunları halkın ağzından dinlemeye çalışmaktadır.

Bölgeye yabancı olmayan Vali Işın’ın, esnaf ziyaretlerinde  "Vatandaşlarımızla bir araya gelerek, sorunları ve bizden beklentilerini bizzat kendilerinden dinleyeceğiz. Her zaman vatandaşlarımızın yanında olacağız" mesajı iyi bir örnektir. Tüm kurumların bu yönetim anlayışı ile koordinasyon içinde olmalarını umut ediyoruz.

 Ayrıca Sayın Işın’ın Göreve başlamasından kısa süre sonra Doğubayazıt ve Gürbulak’a, bu arada Doğubayazıt Belediyesine yaptığı ziyaretin mahalli idarelerle yakın temas içinde olunması bakımından önemli olduğunu söyleyebiliriz..

Ağrı, çok yönlü sorunları olan bir ilimiz. Sayın Valimiz elbette ki; ilin mevcut sorunlarını irdelemiş, ön bilgi edinmiş, bundan sonrada yaşayarak çözümler noktasında çaba harcayacaktır.

Genellikle işsizlik başta olmak üzere bölgenin içinde barındırdığı sorunlar Ağrı’da da mevcut. Bunları başlıklar halinde saymak gerekmez çünkü bunlar yıllardır bilinen, konuşulan ve tartışılan sorunlardır.

Ama kısaca söylemek gerekir ise Ağrı’da yatırımlarda lokal çözümler yerine, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının ortak çözümler üretmesine yönelik çalışma faydalı sonuçlar vermektedir.

Ağrı’da güzel bir koordinasyon sağlanması halinde, mahalli yatırımlar dev yatırımlara dönüşebilir.

Birkaç örnek verecek olursak;

Ağrı dağı, İshakpaşa Sarayı, Meteor çukuru, Nuh’un Gemisi, Buz mağaraları, Balık Gölü, Diyadin’de kaplıcalar, Eleşkirt’te kayak tesisleri ve Ağrı’nın diğer her ilçesinde, her köşesinde tarih, kültür ve turizm kokan bu değerler, mahalli çaba ile genel yatırım projelerine dahil edilebilir, Turizm verimli hale getirilebilir.

Mahalli idarelerin çok büyük sıkıntılarından biri olan il ve ilçelerde asfalt yapacak tesislerin yok denecek kadar az olması. Bu konuda ilçe belediyeleri ve özel idarenin ortaklaşa çalışması ile asfalt tesisleri kurulabilir.

Karayolları Bölge Müdürlüğü ve DSİ gibi yatırımcı kuruluşların bütün illerde uyguladığı “mahalli idarelere destek olma” geleneği mümkün olduğunca Ağrı’da da işletilebilir, yatırım programlarında olmasa bile, en azından il ve ilçelerde bazı yollar yapılabilir, dereler islâh edilebilir.

Başka bir örnek; Yıllardır bilmece haline dönüşen Ağrı-Doğubayazıt ve Iğdır doğalgaz işi “altyapısı Devlet tarafından yapılacak” denilmesine rağmen bugüne kadar netice alınamamıştır. 

Tarım, hayvancılık ve arıcılık desteklenir, sulama suyu projeleri hayata geçirilebilir ise ekonomiye ve işsizliğe büyük katkı sağlanmış olur.

Sınır Ticareti bölge ve Ağrı ekonomisi için çok önemlidir. Zaman zaman esnaf sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntıların en aza indirilmesi için çalışılmalıdır.

Netice olarak, sorunlar bitmez ama, Bu sorunlar aşılmaz değil. Örneklediğimiz birkaç sorunla, koordinasyon içinde çalışılması halinde verimli olunabileceğini inanıyoruz.

Bu anlamda bizler de elimizden geldiğince görüş ve yapıcı eleştirilerimizi yapmaya devam edeceğiz.

“Mahkeme kadıya mülk değil..”  Hiç bir iş ve makam insanlar için sürekli değildir., Önemli olan “hoş bir sada” bırakmaktır. O bakımdan canı gönülden çalışıp eser bırakanlar, bıraktığı eserleri ile her zaman anılmaktadır, anılacaktır.

Ağrı Valisi Sayın Musa Işın’a güzel yatırımlara imza atacağı temennisiyle ve önceki valimiz Sayın Dr. Mehmet Tekinarslan’a  yeni görevlerinde başarılar dileriz. -Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi