"TORBA KANUN TASARISI" KABUL EDİLDİ. AĞRI - DOĞUBAYAZIT DOĞAL GAZ İŞİNİN ÖNÜNDE ENGEL KALMADI..


Bu makale eklenmiş ve 13002 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

2007 yılından itibaren her yıl ihaleye çıkan ve talipli bulunamadığı için bir sonraki yıla sarkan Ağrı - Doğubayazıt ve Iğdır Doğalgaz dağıtım işi 2011 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Altyapıyı Enerji Bakanlığı yapacak” demesiyle yeni bir sürece girilmişti.

Bu karar sonrasında Enerji Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu: “ihalede talipli bulunmayan yerler için BOTAŞ Genel Müdürlüğünün görevlendirilmesine ilişkin” bir karar aldı.

Torba yasa görüşmeleri devam ederken Ağrı Milletvekilleri de TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda “doğal gaz işinin devlet tarafından yapılmasına” ilişkin bir önerge vererek, bu düzenlemeyi torba tasarıya eklettirdi.

Bu gelişmeleri Takip eden günlerde Ağrı ve Iğdır’ı ziyaret eden bütün Bakanlar ve siyasiler Doğal gazı gündeme getirip “yakında gelecek” sözünü verdi.

En Son sözü ise Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan mahalli seçimler öncesi Ağrı’ya yaptığı ziyaret ve seçim mitinginde vermiş oldu.

Ve nihayet Uzun süredir TBMM’de görüşülen Torna kanun tasarısı kabul edildi. Somalı madenciler, taşeron sistemi, 35 bin öğretmen ataması ile bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeleri de içeren torba yasanın içinde Ağrı, Artvin, Şırnak, Hakkari ve Tunceli gibi illerin Doğal gaz işinin devlet tarafından yapılması da yer alıyor.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ile yürürlüğe girecek olan "torba kanun tasarısı" ile konuyu daha detaylı öğrenmiş olacağız ve her halde "Torba kanunu" ile Ağrı - Doğubayazıt Doğal gaz verilmesi işinin önünde herhangi bir engel kalmamış olacaktır.

Şimdi, 7 yıllık süreçten, verilen bunca sözden ve “torba” ile kanunlaştıktan sonra, bu yılda doğal gaz işi heba edilir ise, hem haksızlık ve hem de çok büyük bir güvensizlik ve hayal kırıklığı yaşanacaktır.

O bakımdan, Doğal gaz’ın Bakanlık tarafından yapılmasına imkan sağlayan kanunla birlikte zaman kaybetmeden bu yıl çalışmaların hızlandırılıp önümüzdeki kış aylarına Doğal Gaz verilmesine çalışılmalıdır.

“Ağrı – Doğubayazıt – Iğdır” olarak ihaleye çıkan ve talipli bulunamadığı için uzun süredir gerçekleşemeyen Doğal gaz dağıtım işi sadece Ağrı değil Artvin, Şırnak, Hakkari ve Tunceli gibi illerin ve dolayısıyla Ağrı’nın ilçeleri Doğubayazıt, Diyadin, Taşlıçay, Eleşkirt, Hamur, Tutak ve Patnos için de çok önemlidir. Yatırıma atılacak ilk adımla birlikte diğer ilçelere de bir an önce Dağal gaz verilmesi çalışmaları başlayacaktır.

Onun için, daha önce defalarca yazdığımız gibi, eğmeden büğmeden hangi kuruma ne görev düşüyor ise bir an önce işi çabuklaştırıp, önümüzdeki sezona ilimiz ve ilçelerimize Doğalgaz verildiğini görmek istiyoruz.  –Erhan BAYDAR-  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi