Doğubayazıt Balık Gölü içme suyu hayırlı olsun.. Su tasarrufu unutulmasın..


Bu makale eklenmiş ve 12732 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

‘Doğubayazıt İçme Suyu Temini ‘ projesi açılış töreni Cuma günü yapıldı. Tanıtım amacı ile yapılan törende Arıtma tesisleri ve yatırım hakkında bilgiler verildi.

İçme suyu ile ilgili bu yatırım, büyük bir ihtiyacın ve problemin kısmen çözümüne yönelik büyük bir yatırımdır. Öncelikle emeği geçenleri tebrik ediyor, ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.

Şunu unutmamak gerekir ki; Doğubayazıt’ın en önemli sorunlarından biri içme suyudur.. Gerçi sulama suyu da çok önemlidir ama, içme suyu sıkıntısı izah edilemeyecek kadar büyüktür..

Doğubayazıt içme suyunun yüzde seksenlik bölümünü balık gölünden temin ederken, küçük bir bölümünü ise Karabulak köyü, derin sondaj kuyuları, (abdigör suyu) ve Akbulak (Ganisipi) köyü gibi çeşitli kaynaklardan temin etmektedir. Karabulak ve kuyulardan temin edilen sular elektrik enerjisi ile temin edildiği için Belediyeye son derece maliyet yükleyen tesislerdir. Buna karşın Balık Gölü içme suyu cazibeli olduğu için son derece masrafsız ve teknik olarak verimlidir.

1989 yılında ilçeye verilmeye başlanan yaklaşık 300 lt/sn Balık Gölü içme suyu 2012 yılında Belediyenin çalışması sonucu yeniden 33 Milyon Euro’luk bir yatırım ihalesi ile modern bir şekilde ishale hattı, arıtma tesisi ve şehir içi şebeke hatlarının yeniden tamamlanması ile ilçeye içme suyu verilmeye başlanmıştır.

Doğubayazıt çevresinde ve mevcut yerleşim alanı içinde yeterli su kaynağı bulunmamaktadır. Onun için Doğubayazıt gerek sulama ve gerekse içme suyu açısından çok şanssız bir ilçedir.. Belediye hizmetlerinde, Belediye başkanlarının en fazla sıkıntı yaşadığı konu içme suyu konusudur.

Hele Elektrik enerjisi ile temin edilen, yani motorlar vasıtasıyla çıkarılan ve depolara aktarılan su, çok pahalıya mal olmakla belediyelere büyük bir mali yük teşkil etmektedir.

Doğubayazıt’ın olağanüstü artan nüfusu ile mevcut kaynaklar değerlendirildiğinde, yeni tesislerin hizmete girmesinden hemen sonra da zaman kaybetmeden uzun vadede su sıkıntısının devam edeceği öngörülüp, tedbirlerin alınması ve tasarrufa azami dikkat edilmesi gerekmektedir.

Örnek olarak; Belediyenin Balık gölü içme suyu projesi, 1986 yılında onaylandığında, o dönemin ilçe bazında en büyük içme suyu yatırımlarından biri olarak planlanmıştır. 300 lt/sn (saniyede 300 lt) suyun 2020 yılına kadar ilçeye yeteceği hesaplanmıştır. Bu hesaplama, normal nüfus artışı göz önünde bulundurularak, sadece içme suyu olarak hesaplanmıştır.                   

Ancak, ilçede sulama suyunun olmaması, nüfusun hızla artması, otuz yıl hesaplarını alt üst etmiştir. İçme suyu olarak getirtilen su, 1989’dan itibaren ilçe merkezinde ve hatta boruların döşendiği yol güzergahındaki bazı köylerde bile, sulama ve içme suyu olarak kullanılmıştır.

Şimdi, en son teknoloji ile 2012 yılında ihale edilen ve geçtiğimiz hafta hizmete sokulan yeni tesislerle Balık Gölü suyunun hangi tarihe kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacağını öngörmek durumundayız.

O nedenle, ilçemizin on yıllar sonrasını çok iyi görmek ve ona göre tedbir almak durumundayız.                   

Yeni cazibeli ve en az masraflı kaynaklar bulununcaya kadar, ilçenin en büyük probleminin su olduğunu hiç hatırdan çıkarmamak, tedbirler almaya devam etmek, su tüketen her kişinin de bu konuda bilinçlendirilmesine çalışmak gerekir..

İkinci önemli husus, Balık Gölünün uzun yıllar ilçemize ve çok sayıda köye katkı sunacağını unutmamak gerekir. Kısa süre devre dışı kalması durumunda bile ilçenin tasavvur edilemeyecek sıkıntılar yaşayacağını unutmamak gerekir. O bakımdan Gölün kısa sürede koruma altına alınması, su kayıplarının önlenmesi, kurak geçecek yılların da hesaba katılarak DSİ gibi kuruluşların yatırım yapmasını sağlamak gerekir..

“Irmak kenarında bile olsa, abdest alırken suyu israf etmeyiniz” anlayışı ile tasarruf edilmesi dileğiyle, yeni içme suyu tesislerinin hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. –Erhan BAYDAR-

‘Doğubayazıt İçme

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi