GENEL SEÇİM HAVASINDA YEREL SEÇİM..


Bu makale eklenmiş ve 13491 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

-Erhan BAYDAR-

30 Mart Yerel Seçimlerinde sandığa gitmek için son günlerin telaşı yaşanıyor. Kalan iki hafta, çalışmalara son makyajın yapılacağı süre olarak çok önemli günlerdir.

Seçime yaklaşıldıkça meydanlar coşmaya, liderler ve adaylar ölçülü, ölçüsüz konuşmaya devam edecektir.

Meydanlar, adayların projelerini anlatıp, kendilerini ifade edecekleri ve seçmenle kaynaştıkları alanlardır.

O bakımdan son günlerde, özellikle yerel mitingler çok etkili olacaktır.

Seçime gidilirken önemli olan, hatiplerin konuşmalarında ince espri ve politikalarla kendilerini dinletebilmeleridir.       

Gerçi, İletişim ve haberleşmenin bu denli yoğun olduğu günümüzde mahalli seçimler artık genel seçim havasında olmaktadır.

Liderler meydanlarda parti politikalarını ve projelerini anlatırken, kullandıkları üslup, günümüz teknolojisi ile anında bütün teşkilatlara yansımakta ve dolayısıyla mahalli seçimler bir genel seçim havasına girmektedir.

Onun için, miting meydanlarında liderler ve adaylar havalara girip zaman zaman tansiyon artırıcı sert üslup kullanabilir. Ama, üslup ve seviye korunduğu sürece, hatiplerin politika üretmeleri ve alanları coşturması kadar doğal bir şey olamaz..

Geçmişte acısını çok çektiğimiz kavga ve kısır çekişmelerin bundan sonrada yararı olacağı söylenemez. O bakımdan liderlerin meydanlarda verecekleri mesajlar çok önemlidir. Parti teşkilatları mahalli politikalarını seçim arifesinde, liderin çizdiği yöne doğru oluşturur. O gün liderden güzel bir söylem varsa o güzellik her tarafa yansır. Ama bozuk ve gergin bir söylem varsa, hem partili hem seçmen bu durumdan çok olumsuz etkilenir.

30 Mart’ta yapılacak Seçimler, her ne kadar yaşanan olaylar sonrasında bir referandum ve Genel Seçim havasına bürünse de Yerel olması bakımından bu haftadan itibaren il ve ilçe mitinglerine odaklanacak, seçmenle daha yakın temas kurularaktır.

Seçime yaklaşılan bu günlerde Ağrı ve ilçelerinde Siyasi partilerin ve adayların karşılıklı hoşgörü ve iyi dilek mesajları vermeleri güzel bir tablo sergilemektedir. Geçtiğimiz hafta BDP Ağrı Belediye Başkan Adayı Sırrı Sakık ve Ak Parti Belediye Başkan Adayı Hasan Arslan ile Milletvekilleri ve partililerin kol kola görüntüleri ve verdikleri mesajlar çok güzel bir örnektir. Seçime katılan partilerin tümü Ağrı’da bu duyarlılık ve hassasiyetle çalışmalarını sürdürmektedir. Bu tablo ve mesajlar seçmende karşılığını bulmakta, seçimler bayram havasında geçmektedir.

Zaten seçimlerde propagandanın amacı, seçmeni ikna edebilmektir. Alanlarda topluma hitap edilirken bazı inceliklere dikkat etmek ise siyasetçilerin ustalıklarına bağlı bir olaydır.. –Erhan BAYDAR- 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi