AĞRI’DA ELEKTRİK BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR..


Bu makale eklenmiş ve 14984 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Uzun yıllar maddi ve manevi sıkıntılar yaşayan, ticaretin yok denecek kadar zayıfladığı dönemlerden geçen Doğu ve Güneydoğu Anadolu, bazı kurumların borç tahsilatı nedeni ile zor günler geçirmektedir.

2013 yılı başından itibaren barış süreci ile canlılık gösteren ekonomi ile umutlanan esnaf ve tüketici, şimdide borçtan dolayı elektriklerin kesilmesi endişesi ve sıkıntısını yaşamaktadır.

Bilindiği gibi, daha önce vergi, sigorta primi, su, elektrik ve trafik gibi borçlar yapılandırılmak sureti ile tahsili cihetine gidilmiş, ama ne var ki, belirttiğimiz o günkü zor ekonomik şartlar nedeni ile ödeme güçlüğü çekildiğinden bu yapılandırmayı kabul eden mükelleflerin çoğu ödeme yapamamıştı.

Yıllardır Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan elektrik problemini ve borç tahsilatı ile kaçak kullanımı, kısa sürede bazı radikal uygulamalarla çözme yoluna gitmek, mağduriyetlere neden olabileceği gibi, sıkıntıları beraberinde getirebilecektir.

Netice olarak; Aras Edaş Elektrik Genel Müdürlüğü (Tedaş), halktan gelen bu talepleri mutlaka yönetim kurullarına sunup değerlendirmeli bir an önce yeniden, halkın ödeyebileceği uzun vadeli yapılandırma ve bazı borçların affı ile ilgili kolaylıklarla mağduriyetlere fırsat vermemelidir.

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi(DEDAŞ) grubu elektrik dağıtım işini almasından sonra, müşterilerle yeni bir başlangıç yapmak istendiğini belirterek, hizmet kapsamı içindeki Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde elektrik borcu faizlerini affedileceğini duyurmuştu.

Aynı dönemde özelleştirme kapsamında Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Kars ve Iğdır illeri elektrik dağıtım işini alan Aras EDAŞ Elektriğin de buna benzer örnekleri dikkate alarak uygulamalar yapmasını bekliyoruz.

Aynı zamanda, mahalli yöneticiler ve Milletvekilleri, bölgedeki ekonomik sıkıntılarla birlikte, halkın bu istek ve talebini yetkililere taşımalı, elektrik borçlarının ve geçmiş cezaların yapılandırılmasına yönelik çaba harcamalıdır. Bir an önce uygun ve uzun vadeli bir yapılandırma, hem tahsilatı arttırır ve hem de çok zor durumda olan vatandaşın sıkıntısını giderebilir... –Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi