Ağrı Dağı´na Teleferik yeniden gündeme getirilsin


Bu makale eklenmiş ve 15930 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Turizm, ülkelerin tanıtım ve ekonomisine katkı sağlayan çok önemli bir sektördür. Bu nedenledir ki, gelişmiş ülkeler, tanıtım ve turizme önemli ölçüde yatırım yapmaktadırlar.

Çoğu ülke, tanıtım ve ekonomiye katkı amaçlı gelişmeleri yakından takip etmekte, düzenlenen fuarlara katılıp ülkelerini tanıtmak için yüksek miktarlarda paralar harcayıp, bu yönde büyük çaba sarf etmektedirler.

Ülkemiz turizm açısından çok zengindir. Ama bu zenginliğin, deniz turizmi hariç, çoğu dalda pek ileri olduğunu söyleyemeyiz. Bölgemiz ve ilçemiz açısından düşünecek olursak, çok ihmal edilip ilgisiz kalınmasına rağmen, yerli ve özellikle yabancı turistler gelmeye devam etmiştir. Gelen turist hem bölgeye hem ilçemize artı değerler katmıştır.

Doğubayazıt’ın geriye doğru turizm grafiğine bakıldığında zaman zaman turist sayısında artışlar gözlenebilmektedir. İlçedeki turistik yatak kapasitesi gayet güzel olmasına rağmen, bazı yıllar turist sayısındaki azalma nedeniyle oteller neredeyse kapanma noktasına gelmiştir. Bu konuda yatırım yapmış iş adamlarımız çok zor durumda kalmışlardır.                                           

İshakpaşa Sarayı, Ağrı Dağı, Meteor çukuru, Buz mağaraları, Nuh’un gemisi ve birçok turizm değerlerinin yanında, tarih ve kültür turizmi ile doğal güzelliği de olan ilçemiz, hatırı sayılır bir turizm yatırımını hak etmektedir. Sadece Ağrı Dağı bir potansiyeldir. Bu potansiyel değerlendirilebilir ise, ilçemiz için büyük kazanım sağlanmış olur.

2010 yılında dönemin Ağrı Valisi Mehmet Çetin, Ağrı Dağı ile ilgili bir proje hazırlığı içinde olduklarını ve bu proje ile Ağrı dağının 3200 metresine teleferik yapılması ile ilgili çalışma yapılacağını belirtmişti. Vali Çetin, bu konuda Üniversitelerden fizibilite çalışması desteği alınacağını, buna Kayak federasyonunun da destek olacağını bildirmiş, Ağrı dağının kış turizmine ciddi anlamda kazandırılması projesinde, kayak pisti ve otel de yapılabileceğini belirtmişti.

O günkü çalışmaların ne safhada olduğunu açıkçası bilemiyoruz. Ama, Ağrı Valisi Sayın Mehmet Tekinarslan’ın yatırımlar konusundaki hassasiyetini biliyoruz.

O bakımdan, zaman zaman konu ettiğimiz Ağrı Dağı’na teleferik projesi yeniden gündeme getirilmeli, bir an önce yatırım programına alınmalıdır.-Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi