DOĞUBAYAZIT 9. EHMED-İ XANİ FESTİVALİ...


Bu makale eklenmiş ve 13278 kez görüntülenmiştir.
Erhan BAYDAR

Doğubayazıt Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Ahmed-i Xani Kültür Sanat ve Turizm Festivali uzun bir hazırlık sürecinden sonra çeşitli etkinliklerle başladı..

Belediye Başkanı Canan Korkmaz, festivalin güzel geçmesi için hazırlık süresince çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve diğer katılımcılarla yoğun toplantılar ve çalışmalar yaptı.

Üç gün sürecek festivalin, sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve organizasyonu ilçemiz için çok önemlidir.  Bu bakımdan böyle bir festivalin düzenlenmesi ile her yıl tekrar ettirilmesini ve tertip komitesinin çalışmalarını çok önemsiyoruz.

Türkiye’de, Ulusal ve uluslararası çok sayıda festival düzenlenir. Festivaller bilhassa yaz aylarında coşku yaşanmasına, çeşitli sosyal ve ekonomik aktivitenin hayata geçirilmesine vesile olur.

Festivallerin amacı, ülkelerin ve kentlerin tarih, kültür ve turizmle ilgili potansiyelini gün yüzüne çıkararak, festivalin yapıldığı yere değer katmaktır.

Şükürler olsun, Doğubayazıt saymakla bitmeyecek kadar tarih, kültür ve turizm potansiyeli ile uluslararası üne sahip bir ilçe. Bu potansiyeli ve bu değerleri bilmek ve görmek, yapılacak festivalleri bu çerçeve içinde maddi, manevi desteklemek gerekir.

Doğubayazıt “Ahmed-i Xani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali” bu anlamda kesintiye uğratılmadan devam ettirilmelidir.

O bakımdan, ilçe tanıtımına katkı veren festivalin güçlü bir alt yapı ile desteklenmesi, turizm ve tanıtım organizasyonunda geniş kitlelere ulaşmak için çaba harcanması çok daha güzel sonuçlar verebilir.

Doğubayazıt, festival ve benzeri etkinliklerin yapılmasına turizm alt yapısı müsait bir ilçedir. Bu alt yapı ve yatırımlarla yapılan festivallere tarih, kültür ve turizm konusunda uzman kişiler ve tarihçiler davet edilmelidir.

Özellikle Ehmed-i Xani hazretlerinin adı ile anılan festivalde, Xani hazretlerini anlatabilecek bilim adamlarına geniş yer verilmesi bu güzel etkinliklere çok daha büyük değer ve önem katacaktır.

Bunun yanında Festivallerin birde mali portresi vardır. Doğubayazıt bu konuda katkı sunmak üzere sponsorlar bulunmalı ve mümkün olduğunca ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tertip komitesinde aktif rol alarak, destek sunmalıdırlar..

9. Ehmed-i Xani Kültür Sanat ve Turizm Festivalinin hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik eder, hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. -Erhan BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi