AĞRI VE DOĞUBAYAZIT ELEKTRİK KESİNTİLERİ..


Bu makale eklenmiş ve 2944 kez görüntülenmiştir.
M. Cemil BAYDAR

Elektrikler, programlı ve gerekli olduğu hallerde kesilmiş olsa da, uygulandığı yerlerde adeta hayatı durdurur ve büyük tepki alır.

Ağrı ve ilçelerindeki elektrik kesintisi, çoğu zaman programlı olmayıp, günü ve saati belli olmayan, eski hat ve tesislerin her an arızaları ile meydana gelen kesintilerdir.

Bu alt yapı eksikliğinin neden olduğu, zamansız ve programsız meydana gelen kesintiler, bilhassa ağır geçen bu kış günlerinde “artık yeter” dedirtecek ölçülere varmaktadır.

Elektrik iş yerlerinde, sanayide ve evlerde, kısacası kullanıldığı her alanda kesintisi ile hayatı durdurmaktadır.

Öncelikle, şunun altını özellikle çizmek istiyorum: Bu kesintilerin sebebini sorgularken, zaman zaman eleştirdiğimiz Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nde(TEDAŞ)’ın fedâkarca çalışan mahalli yönetici ve çalışanlarını konunun dışında tutmak istiyorum.

Çünkü, elektrik idaresi bu sıkıntılı ağır çalışma şartlarında, bir yandan günün her saatinde elektrik kesintisi ile tepki gösteren vatandaşlara cevap vermeye çabalarken, bir yandan da sahada kar kış demeden, şehir içi ve köylerde elektrik direklerinde, hayatlarını tehlikeye atarak arızalı hatları onarmaktadırlar.

Onun için bütün hizmetlerde olduğu gibi, alt yapısı olmayan bir yerde, elektrik dağıtım işinin de sağlıklı olması mümkün değildir.

Elektrik kesintilerinin tamamına yakını alt yapı ile ilgili olduğuna göre, yatırım yapması gereken kuruluşlar neden bu konuda gerekli ve yeterli yatırımı yapmazlarŞ. Türkiye genelinde büyük yatırımlar söz konusu iken, ilimiz ve ilçelerindeki alt yapı yatırımları neden çok kapsamlı değilŞ. Asıl sorulması gereken sorular bunlar olmalıdır..

Netice olarak; Başta TÜRKİYE ELEKTRİK DAŞITIM A.Ş. (TEDAŞ) ile kendi şirketi olan ve ilimizin de sorumluluk alanı içinde olduğu, Merkezi Erzurum’da bulunan, Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin bir plan ve program dahilinde, bu problemli alana köklü çözüm olabilecek projeler üretmesi gerekmektedir. Özelliklede gelişmekte olan Doğubayazıt İlçesinin eskimiş olan ve İlçe Nüfusuna göre yetersiz kalan trafolarının yenilenmesi, İlçedeki Elektrik İhtiyacına cevap verecektir.

Sayın Valimiz Mehmet Tekinarslan’ın, Ağrı ve İlçelerindeki gezilerinde dikkat çektiği ve tesbit ettiği konulardan biri de Elektrik sorunudur.

Bu konuda Milletvekillerimizin ve yetkili herkesin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını elektrikle ilgili kısmi değil, genel bir yatırım yapmaya zorlaması çözüm olabilir.

Son not olarak, Ağrı’da güzel hizmetleri ile anılan, bir süre TEDAŞ Genel Müdür yardımcılığı yapmış olan ve şimdi BEDAŞ Genel Müdürlüğü görevini yürüten ve başarılı hizmetlerinden söz ettiren hemşehrimiz Abdullah ATALAY’ın da bu konuda deneyim ve yardımlarından istifade etmeyi unutmamak gerekir..

–Cemal BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi