DOĞUBAYAZIT ‘1 NOLU AİLE HEKİMLİAİ' NEREDE?..


Bu makale eklenmiş ve 2598 kez görüntülenmiştir.
M. Cemil BAYDAR

Uzun yıllar çok sayıda aileye sağlık hizmeti veren ve daha sonra 1 nolu Aile hekimliğine dönüştürülen eski sağlık ocağının, kapatılıp uzak bir merkeze nakledilmesi tepkilere neden olmaktadır..

İlçenin en merkezi yeri PTT yanında bulunan 1 nolu Aile Hekimliğinin yeri değiştirilirken hiçbir tabela ve açıklamanın bulunmaması, eski binaya gelen hastalara zor ve sıkıntılı anlar yaşatmaktadır.

Aile hekimliği tanımı ve kuruluş amacı, Bireylerin ve aile fertlerinin ikamet yerlerine yakın ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunması, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak vermektir..

Aile hekimliği binalarının “Bireylerin ve aile fertlerinin ikametlerine yakın ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri” yerlerde kurulması gerekirken, Doğubayazıt’ta Aile hekimliği merkezlerinin hasta ve ailelere uzak olması “aile hekimliği” amacına tamamen ters düşmektedir.

Zaten aile hekimleri görevleri gereği, Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini götürmede bir hayli sıkıntı yaşarlarken, birde kendilerine bağlı hastaların çok uzakta kalmaları ile hasta-hekim ilişkisi kopmuş olacaktır.

Bu nedenle, kış aylarına gireceğimiz bu günlerde hastaların daha fazla mağdur olmamaları için mezbelelik hale dönüşmüş, içler acısı bir haldeki, 1 nolu aile hekimliği binasının bir an önce onarılarak faaliyete geçirilmesi, bu süre içerisinde gelen hastaları yönlendirecek ve bilgilendirecek tedbirlerin alınmasını ve İlçemizdeki diğer aile hekimliği hizmet binalarının da bir an önce gözden geçirilerek, çoğaltılıp ailelere yakın merkezler haline getirilmesini bekliyoruz.. –Cemal BAYDAR-

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi