Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Doğubayazıt Ziyareti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´ni tekrar turizm açısından cazibe merkezi haline getireceklerini belirterek, "İnşallah 2020 itibariyle de Ağrı Dağı tekrar tırmanışa açıldığı zaman birbirini tamamlamış olacak." dedi.
Bu haber 2018-10-15 03:31:02'te eklenmiştir

Doğubayazıt´ta İshak Paşa Sarayı´nı ziyaret eden Bakan Ersoy´u, saray avlusunda öğrenciler yöresel kıyafet giyip halk oyunla karşıladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Doğubayazıt´ın tarihi yerlerini gezerek yapılan çalışmalarla ilgili Kaymakam Zafer Engin´den bilgiler aldıktan sonra, Renkli görüntülerin yaşandığı ziyarette, Ağrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut tarihi yapının mimarisi hakkında Bakan Ersoy´a bilgi verdi.

Bakan Ersoy, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Ağrı seyahati kapsamında Doğubayazıt ilçesini de ziyaret ettiklerini bildirdi.

Ağrı´yı tekrar ticarete kavuşturmayı amaçladıklarını belirten Ersoy, "bölgede çok fazla eserin olduğunu ve sergilenemediğini belirterek, ilçede müze çalışması yapacaklarını dile getirdi.

Doğu Anadolu Bölgesi´nin turizm potansiyelini önemsediklerini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

"Bölgeyi tekrar turizm açısından cazibe merkezi haline getireceğiz. İnşallah 2020 itibariyle de Ağrı Dağı tekrar tırmanışa açıldığı zaman birbirini tamamlamış olacak. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimiz turizm açısından pozitif ayrımcılığı hak ediyor, bunlara pozitif ayrımcılık yapmamız gerekiyor. Hem tanıtımda hem planlamada onlara öncelik vereceğiz, Bakanlık olarak üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Önemli olan Ağrı´nın, Doğubayazıt´ın hak ettiği ticaret ve turizm ortamının tekrar yaratılması."

Doğubayazıt ilçesini ilk kez ziyaret ettiğini belirten Ersoy, İshak Paşa Sarayı´nı da çok etkileyici bulduğunu sözlerine ekledi.

Ersoy, daha sonra beraberindekilerle Ahmed-i Hani Türbesi´ni ziyaret ederek, dua etti.

Bakan Ersoy´a ziyaretinde, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Doğubayazıt Kaymakamı Zafer Engin eşlik etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Ağrı´da

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Doğubayazıt´tan sonra Ağrı´ya geçerek Ağrı´da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Konukevi´nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Ersoy,  "Ticareti ve ticaretin en büyük paydası olan turizmi kalıcı bir şekilde tekrar canlandırmamız gerekiyor. Neler yapabileceğimizi görmek, istişarelerde bulunmak için Valimizin ve milletvekilimizin davetiyle buraya geldim. Bazı istişarelerde bulunduk, kendileri de bazı hazırlıklar yapacaklar." ifadesini kullandı.

Mart ayında Ağrı´ya yeni bir ziyaret gerçekleştireceğini aktaran Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Birkaç ay içinde Ağrı ile ilgili çok ciddi bir eylem planı hazırlayacağız, turizm ile ilgili. Mart ayında bunu sizlerle paylaşıp hayata geçirmeye başlayacağız. Doğubayazıt ilçesinde yeni bir müze yapılacağını ve tarihi eserlerin bu müzede sergileneceğini kaydetti.

Toplantının ardından Bakan Ersoy, hava yoluyla kentten ayrıldı.AA

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DOĞUBAYAZIT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA