"Doğal Hayatın Geliştirilmesi" projesi ile Ağrı Dağı Milli Parkı'na bin keklik salıverildi


Bu haber 2018-09-06 06:53:41'te eklenmiştir

IĞDIR Tarım ve Orman Bakanlığının "Doğal Hayatın Geliştirilmesi" projesi kapsamında Ağrı Dağı'na bin adet keklik bırakıldı.

Türkiye'nin en büyük milli parklarından olan ve Ağrı Dağı'nın Iğdır tarafındaki sınırlarını kapsayan Ağrı Dağı Milli Parkı'na, Malatya'da bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayvanı Üretim Çiftliği'nde üretilen bin adet keklik salıverildi.

Keklik popülasyonunun geliştirilmesi ve doğadaki böcek üremesinin dengede tutulmasının hedeflendiği proje kapsamında doğaya salınan keklikler kısa sürede milli park alanına yayıldı.

Programa katılan Karakoyunlu Kaymakamı Kamil Güzel, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu projenin doğada azalan keklik sayısının çoğalmasına katkı sunacağına inanıyorum. Bugün gönderilen bin kekliği bırakarak Ağrı Dağı'na kazandırmış olduk." dedi.

Doğa Korumu ve Milli Parklar Müdürü Mete Türkoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığının projesi kapsamında yetiştirilen keklikleri doğaya bırakarak Ağrı Dağı Milli Parkı'ndaki keklik popülasyonun geliştirilmesi açısından önemli bir faaliyetin hayata geçirildiğini belirterek, "Kekliklerin insan ve doğaya büyük katkısı vardır. Buna bir örnek verirsek, kekliklerin keneleri ve zararlı böcekleri tüketmesi vatandaşlarımızı olası hastalıklara karşı koruyacaktır." diye konuştu.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma'nın da katılımıyla, Ağrı Dağı'nın eteklerine kadar kafeslerle getirilen keklikler, bu noktadan dağın farklı alanlarına gruplar halinde bırakıldı. (AA)

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BÖLGE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri