2. BAL FESTİVALİ - AĞRI’DA ARICILIK VE BAL ÜRETİMİ FIRSATI.. –Erhan BAYDAR-

“Ağrı ve tüm ilçelerinde elde edilen bal, yıllardır şifa niyetine tüketilmektedir. Doğubayazıt İshakpaşa Sarayı sırtlarında ‘Çiçek gûl çam’ mevkii ile Aladağ ve Sinek yaylası gibi çok sayıda yayla, yıllardır Ağrı ve il dışından gelen bal üreticilerinin tercih ettiği, kaliteli bal üretimi için güzel alanlardır.”
Bu haber 2018-09-03 19:41:52'te eklenmiştir

Ağrı Valiliğinin geçtiğimiz yıl başlattığı Ağrı Bal Festivalinin 2.si bu yıl 8-9 Eylül tarihlerinde düzenleniyor.

Festivalin bu yıl daha da ilgi görmesi bekleniyor. Çünkü Festivalle birlikte bir yıl boyunca çeşitli teşvik ve destek verilmesi balcılığın cazibesini arttıran önemli etken oldu.

Her vesile ile konu ettiğimiz Ağrı’da arıcılık ve bal üretimi, son yıllarda özellikle Valimiz Sayın Süleyman Elban’ın konuya hassasiyeti ile önem kazanmıştır.

Faaliyetler kapsamında bu yıl, Mum dökme makinesi alınmış, Ardahan’dan temin edilen 200 adet kafkas ırkı ana arı üyelere dağıtılmış, Destek ve Ağrı balının tanıtımı mümkün olduğunca her platformda yapılmıştır.

Daha önce, Türkiye’nin bal üretiminde dünya ikinciliğine yükseldiği yolunda haberler okumuş, Ağrı’da bal üretimi ile ilgili daha fazla çaba harcanması gerektiği ile ilgili yazı kaleme almıştık.

Konu ile ilgili olarak önceki yıllarda yapılan haberlerde,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2008 yılından beri uyguladığı teşviklerle, arıcılık sektöründe bal üretiminin yükseldiği ve Türkiye’nin dünya sıralamasında ikinciliğe oturduğu belirtilerek, 2011 yılında 35 bin 459 arı yetiştiricisine yaklaşık 5 milyon kovan için 35 milyon lira destek ödemesi yapıldığı açıklanmıştı.

Türkiye’de bal üretiminin bu verilere göre ne kadar kârlı ve ne kadar cazip olduğunu görmek mümkündür. Nitekim, ‘piyasaya hileli bal süren bazı şirket ve üreticileri konunun dışında tutarak’,   pazarlama şirketlerinin yoğun rekabeti, bu konuda ciddi bir üretimin ve buna bağlı olarak güzel bir pazarın oluştuğunu göstermektedir.

Ağrı’da 2012 yılı TÜİK verilerine göre yılda 659 ton bal üretimi yapılmış, bu rakam daha sonraki yıllarda ise küçükte olsa artışlarla devam etmiştir.

Son yıllarda, Türkiye genelinde teşvik ve desteklerle bal üretiminin gösterdiği bu artışın, Ağrı ve ilçelerine bilinçli bir şekilde yapılması halinde büyük katkısı olacaktır.

“Ağrı ve tüm ilçelerinde elde edilen bal, yıllardır şifa niyetine tüketilmektedir. Doğubayazıt İshakpaşa Sarayı sırtlarında ‘Çiçek gûl çam’ mevkii ile Aladağ ve Sinek yaylası gibi çok sayıda yayla, yıllardır Ağrı ve il dışından gelen bal üreticilerinin tercih ettiği, kaliteli bal üretimi için güzel alanlardır.”

İnsan sağlığı ve beslenmesi için, son derece değerli olan bala talep, hiçbir zaman azalmamış devamlı artmıştır. O bakımdan, Bu talep olduğu sürece arıcılık cazip olmaya devam edecektir.

Üreticilerin teşviklerden ve diğer imkânlardan yararlanabilmeleri için sık aralıklarla bilgilendirilmeleri gerekir. Dolayısıyla, üretici çoğu zaman konulara vakıf olmadığından, bu fırsatlardan istifade edememektedir.

Fazla sermaye istemeyen, toplumun her bireyinin rahatlıkla yapabileceği, kısa sürede gelir elde edilebilen, istihdam ve üretim açısından verimli bir tarımsal faaliyet olan arıcılığın, ilimizde de kısa sürede yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için özel bir çaba göstermek gerekir. Çünkü arıcılık, en ucuz istihdam kaynağı olmakla birlikte, ekonomiye katkı sağlayan güzel bir tarımsal faaliyettir..

Bu amaçla, Ağrı Valiliği, İl Gıda Ve Tarım Müdürlüğü, Serhat Kalkınma ajansı ve Arı Yetiştiriciler birliğinin ortak düzenlediği Bal Festivali Ağrı ve Ağrı’lı bal üreticileri için olumlu bir başlangıç ve fırsat olmuştur.

Önümüzdeki yıllarda devam edecek olan Festivallerin il, ilçe ve köyleri içine alacak şekilde geniş kapsamlı ve aynı zamanda tanıtım ağırlıklı olarak devam etmesi, üreticiyi teşvik ve destek anlamında büyük yarar sağlayacaktır.

Nitekim 1. festivalin açılışında konuşan Ağrı Valisi Elban, Ağrı’da ciddi anlamda arıcılık potansiyeli olduğunu, bu sektörün daha fazla geliştirilmesi, ürünlerin daha rahat pazarlanmaları ve arıcılığın geliştirilmesi için çalışmalar başlattıklarını, bu çalışmalardan birinin de festival olduğunu belirterek, destek ve konu ile ilgili başkaca çalışmaların devam edeceğini belirtmiştir.

Yüksek rakımlı ‘nane-kekik’ gibi, yüzlerce bitki ve doğa harikası yaylalarımızda, kolay bir iş ve güzel bir kazanç kapısı olan arıcılıktan daha fazla istifade etmeliyiz.

Bu nedenle, 2. Ağrı Bal Festivalini ve teşvik amaçlı çalışmaları önemsiyoruz.

İl ve ilçeler fark etmez, Arıcılık ve Bal üretimi yapmak isteyen herkes Festivale katılarak konu hakkında bilgi alabilir, bu festivali fırsata çevirebilir, mesleğe adım atabilir. 

Festivalin düzenlenmesine katkı sunan kuruluşları, bu çalışmaların devam etmesi dileği ile kutluyoruz.

 –Erhan BAYDAR-

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer AĞRI haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri