“BESLENME”NİN HAYATIMIZDAKİ ROLÜ -DİYETİSYEN DİLARA TOPÇİ-

BESLENME karın doyurmak, açlık duygusunu bastırmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Vücudumuza aldığımız gıdalar hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımızı etkiler. Doğru ve dengeli beslenmeyle vücudun sahip olduğu enerji düzeyini olumlu yönde etkileyebiliriz.
Bu haber 2018-07-16 07:51:18'te eklenmiştir

BESLENME karın doyurmak, açlık duygusunu bastırmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Vücudumuza aldığımız gıdalar hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımızı etkiler. Doğru ve dengeli beslenmeyle vücudun sahip olduğu enerji düzeyini olumlu yönde etkileyebiliriz.

NEDEN SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME?

Sağlıklı beslenen bir birey kendisini her zaman daha rahat ve dinç hisseder.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kişinin bağışıklık sistemi üzerinde direkt etki yapar. Bu kişilerin hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşük olur.

Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerin psikolojik yapıları daha güçlü olur. Depresyona yakalanma riskleri daha düşüktür.

Bu kişiler diğerlerine göre daha geç yaşlanır ve genç kalırlar.

Doğru beslenen bireylerin kalp sağlığı üzerinde de direkt etkili olduğu artık herkesin bildiği bir gerçektir.

Ülser, mide ekşimesi, kabızlık, kanser gibi sorunların beslenme kaynaklı yönleri de bulunmaktadır. Doğru yaklaşımlarla bu tür hastalıkların oluşumu engellenebilir ya da yavaşlatılabilir.

Doğru beslenmeyle insanlar kilolarını da dengede tutarak olası birçok rahatsızlığı önleyebililer.

Bebeklik döneminden itibaren sağlıklı ve dengeli beslenen çocukların gelişim düzeyleri de iyi seviyede olur.

İyi beslenen okul çağındaki çocukların akademik başarı seviyelerinin daha yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Özellikle gelişme çağında olan çocukların yeterli boy uzunluğuna ve  kemik gelişimine sahip olmasını sağlar.

İstatistiksel verilere göre; Doğu Anadolu'da obezite oranı yüzde 20’ilere kadar çıkmıştır. Yanı kısaca her 5 kişiden biri obez bir birey! Ayrıca tüm dünya genelinde sağlıksız ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan ölüm oranları %40 düzeylerine kadar çıkmıştır.

Dolayısıyla sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarına uymak gerekir. Yediğimiz besinlerin besin değerinin yüksek olması, besinlerin çok çeşitli olması, protein, vitamin, mineral alımına önem verilmesi, doğal gıdalardan beslenme, besinleri yeterli düzeyde yeme, bulunulan yaş grubuna uygun gıdalar tüketme hemen ön plan çıkan özelliklerdir.

DİYETİSYEN DİLARA TOPÇİ

Sorularınız için dytdilaratopcu@gmail.com


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DOĞUBAYAZIT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri