Ağrı’da Yapay leylek yuvaları misafirlerini ağırlıyor


Bu haber 2018-04-05 07:42:27'te eklenmiştir

Ağrı Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından leyleklerin konaklama noktalarındaki Telefon direkleri üzerine yapılan yapay leylek yuvaları, ilk misafirlerini ağırlamaya başladı.

İlkbahar mevsiminin gelişini müjdelediğine inanılan leylekler, Ağrı ve bölge illerinde konaklayacakları noktalara gelmeye başladı.

Leyleklerin özellikle Elektrik direkleri gibi tehlikeli sayılabilecek noktalara yuva kurmalarını engellemek ve eski yuvaların bölgenin iklim şartları nedeniyle kullanılamaz duruma gelmesi üzerine Orman ve Su İşleri Ağrı Şube Müdürlüğü, leylekler için yapay yuva çalışması başlattı.

Leyleklerin gelişi öncesi 15 farklı noktaya yapay yuvaları Ağrı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü desteğiyle kuran ekipler, leyleklerin yuvaları kullanmasıyla önemli bir çalışmaya imza atmış oldu.

Orman ve Su İşleri Ağrı Şube Müdürü Necati Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yuvaları baharın gelişini simgeleyen leylekler için yaptıklarını ifade etti.

Ağrı Valisi Süleyman Elban'ın talimatı ile Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ayrılan bütçeden önceden keşfedilen yerlere yuva yaptıklarını anlatan Kara, şöyle konuştu:

"Uygun görülen yerlere ilk etapta telefon direkleri üzerine 15 adet güvenlikli leylek platformları monte edildi. İlimizde son zamanlarda yuvalarından düşerek yaralanan leyleklerin sayısında artış olmuştu. Yeni yuvalarla birlikte yaralanma sayılarının azalacağını düşünüyorum. Yeni yapılan yuvalara leyleklerin yerleştiğini de görmüş bulunmaktayız. Bu da bizi sevindirdi. 2018 yılında il ve ilçelerdeki mevcut leylek yuvalarını tespit ederek yaklaşık 100 adet leylek platformu yapmayı planlıyoruz."

Kara, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak yaban hayatına sahip çıkarak, nesillerinin devamı için seferber olmaya devam edeceklerini söyledi.(AA)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer AĞRI haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri