Doğubayazıt – Dünya Sigara Bırakma Günü –Erhan Baydar-

Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi....” sözünden hareketle, Sigara içenlerin, kendi sağlıkları için sigarayı bir an önce bırakmaları, bırakıncaya kadar her içtikleri sigaranın çevreye zarar ve rahatsızlık verdiğini unutmamaları gerekir..
Bu haber 2018-02-11 11:12:03'te eklenmiştir

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle bir hafta boyunca konuya hassasiyet gösteren bilim adamları, kuruluşlar ve sigara mağdurları, sigaranın zararları ve bırakılması gerektiği yönünde açıklamalar yaptı, yapacak.

En önemlisi, bu günü vesile eden Tıp bilim adamları ve sivil toplum kuruluşları sigara ile ilgili ürkütücü rakamları yayınlayarak, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 1,5 milyar olan sigara kullanıcısına dikkat çekerek, 9 Şubat’ı “SİGARAYI BIRAKMA- SİGARAYI BOYKOT” etme günü ilan edip, insanları bu alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışmaları olmalı..

Türkiye'de sigara bağımlılığını önlemeye yönelik olarak 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe giren restoran, bar, kafe gibi kapalı alanlarda sigara içmeyi yasaklayan kapsamlı yasa ile önemli bir adım atılmıştır. Bu kararlardan sonra sigarayı bırakanlar, bırakma yolunda çaba harcayanlar olduğu gibi, sigara içme yasağına karşı çıkanlar da olmuştur.

Çok değil, yasakların olmadığı yakın tarihte, uçak dahil tüm toplu ulaşım araçlarında, kapalı alanlarda, evlerde, hatta hastanelerde, yeni doğan bebeklerin yanında bile sigara içilir, sağlık hiçe sayılırdı.

Sigaranın insan yaşamı üzerinde çok büyük olumsuzlukları ve zararı olduğu bilinmesine rağmen, hep tüketilmeye devam edilmiştir. Bu nedenle son yıllarda, sık sık sigara ile ilgili paneller düzenlenmekte, hastanelerde “sigarayı bırakma” üniteleri açılmakta, basın yayın organlarında ‘kamu spotları’ adı altında uyarıcı ve bilgilendirici yayınlar yapılmaktadır.

Sigaranın yasaklardan ziyade, insan sağlığına olan zararları her vesile ile anlatılmalı, eğitim ağırlıklı caydırıcı tedbirler, ikna edici formüller ön planda sergilenmelidir.

Şunun altını çizmek gerekir ki; Sigaranın kamuya açık yerlerde yasaklanması, sigara içenler kadar, sigara içmeyenlerin hakkını korumaya yöneliktir.

Zaten bu yasakla ilgili olarak ta, Turistik oteller ve tesisler Turizm Bakanlığı, diğer yerler ise belediyelerce denetlemektedir.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi....” sözünden hareketle, Sigara içenlerin, kendi sağlıkları için sigarayı bir an önce bırakmaları, bırakıncaya kadar her içtikleri sigaranın çevreye zarar ve rahatsızlık verdiğini unutmamaları gerekir.. -Erhan BAYDAR-

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DOĞUBAYAZIT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi