2018 Yılı DAP Projeleri Hibeli Ahır Ve Ağıl Yapımı Destek Başvurularında son gün 31 Ocak


Bu haber 2018-01-15 19:02:12'te eklenmiştir

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesine ilişkin 2018 yılı Uygulama Rehberi

Proje kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yeni ahır ve ağıl yapımı için %50 hibe desteği verilecek olup başvuru tarihleri 1 Ocak- 31 Ocak tarihleri arasındadır.

Yeni inşaat yaptıracak olan yatırımcıların temin edeceği belgeleri ile yatırımın yapılacağı yerin bulunduğu İl Müdürlüğü'ne başvurmaları gerekmektedir. İlçe Müdürlüklerine yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.    

Başvuru tarihinden en az bir yıl önce Bakanlık Turkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve başvuru tarihinde ise en az10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan bireyler/tüzel kişiler başvuru yapabileceklerdir.

 KimlerBaşvurabilir?    

"Başvuru sahibi gerçek veya tüzel kişinin, Bakanlık Turkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı ve anaç varlığı en az 10 baş en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 baş en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesinin başvuru tarihinden en az bir yıl önce kayıtlı olduğuna dair güncel belgeyi mutlaka başvurusu ile birlikte sunmuş olması gerekmektedir.

Verilen limitlerin altında veya üstünde anaç varlığı olan yetiştiricilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.    

Gerçek ve tüzel kişilerin kamudan bağımsız olması gereklidir.

Devlet Memurları, Kamu İşçileri veya Devlet Üniversitelerinde görevli öğretim elemanları başvuramayacaklardır.

Yeni ahır ve ağıl yaptırmak isteyen işletme sahiplerinin ahır ve ağıl yaptıracağı yerlerin tapulu malları olması gereklidir.

 İnşaat için yetkili mercilerden gerekli izin ve ruhsatları almış olmalıdır.

Destek müracaatı için istenen belgeler nelerdir?

Başvurular bizzat yapılmalıdır. İstenen belgeler ise şöyle sıralanmıştır;      

1.Hibe Başvuru Formu (Ek-1) -İl/İlçe Müdürlüklerinden alınabilecektir.      

2.Ön Proje Formu (Ek-2) -İl/İlçe Müdürlüklerinden alınabilecektir.       

3.Yatırım İle ilgili Bilgiler Formu (Ek-3) -İl/İlçe Müdürlüklerinden alınabilecektir.

4.Tahmini Sabit Yatırım ve Termin Plan Tabloları (Ek-4) -İl/İlçe Müdürlüklerinden alınabilecektir.

5. Bakanlık Turkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı anaç sığır veya anaç koyun-keçi işletmesinin başvuru tarihinden en az bir yıl önce kayıtlı olduğuna dair işletme tescil belgesi. -İl/İlçe Müdürlüklerinden alınabilecektir.

6.Nüfus Cüzdan Fotokopisi

7.Güncel Onaylı Tapu Kaydı

8.Hayvan Listesi (Turkvet/KKKS) -İl/İlçe Müdürlüklerinden alınabilecektir.

2018 yılı için Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliğinde (Tebliğ No. 2017/2) belirtildiği üzere; 10-49 baş arası kurulu büyükbaş ve 100-200 baş arası kurulu küçükbaş hayvan işletmelerine yeni ahır/ağıl yapımı konusunda % 50 oranında hibe desteği sağlamaktadır.

Başvurular Nereye Yapılmaktadır:

2018 yılı yatırımları için sadece yeni ahır/ağıl inşaat yatırım başvuruları kabul edilecektir. İnşaat yatırımları için doğrudan Ağrı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze başvurular yapılmaktadır.

Başvurular Nasıl Yapılır:

Hibe programına başvurabilmek için gerçek ve tüzel kişilik olmak gerekmektedir. Bu şartları taşıyan yatırımcılar bağlı bulundukları illerin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, bir dilekçe ile, Bakanlığımız Türkvet kayıt sistemi ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduklarını belgeleyen belgeler ve hayvan varlığı ile uygulama rehberinde belirtilen, il müdürlüğünden temin edeceği diğer bilgi ve belgeler ile ön başvurularını yapabilirler.

Başvurular Ne Zaman Yapılır:

2018 yılı için başvurular Ağrı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce 1 Ocak- 31 Ocak tarihleri arasında alınacaktır.  Son başvuru tarihi 31 Ocak 2018'dir.

Kimler Başvurabilir?

Başvuru sahibi gerçek veya tüzel kişinin, Bakanlık Turkvet veri tabanına veya Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı ve başvuru anındaki  anaç varlığı en az 10 baş en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 baş en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesinin başvuru tarihinden en az bir yıl önce kayıtlı olduğuna dair güncel belgeyi mutlaka başvurusu ile birlikte sunmuş olması gerekmektedir

Verilen limitlerin altında veya üstünde anaç varlığı olan yetiştiricilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Yeni ahır yaptırmak isteyen işletme sahiplerinin ahır ve ağıl yaptıracağı yerler tapulu malları olmalı hisseli ise hisse sahiplerinden noter onaylı muvakkat name almış olmalıdır.

Uygulama ve Ödemeler:

Bakanlıkça onaylanan başvurular, yatırımcıya tebliğ edildikten sonraki 12 aylık sürede tamamlanır. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanları tarafından yerinde denetim yapılması ardından uygun görülen tamamlanmış yatırımlar için hak ediş cetveli hazırlanıp hibe ödemesinin yapılması için Bakanlığa gönderilir. Bakanlık ise tüm evrak ve işlemlerin tamam olması halinde ödemenin gerçekleşmesi için Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne talimat gönderilir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer AĞRI haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi