Çaldıran’da Dev Proje Hayata Geçti

Van’ın Çaldıran İlçesinde, jeotermal enerji ile ısıtılan ilk seralarda üretilen doğal domateslerin hasadına başlandı.
Bu haber 2016-09-30 08:07:03'te eklenmiştir

Van’ın Çaldıran İlçesinde, jeotermal enerji ile ısıtılan ilk seralarda üretilen doğal domateslerin hasadına başlandı. Türkiye’de sıfırın altında eksi 46 dereceye kadar düşen sıcaklıkla en soğuk ilçelerinden biri olan Çaldıran’da jeotermal enerji ile ısıtılan seralarda üretilen doğal domateslerin hasadına başlandı. 10 milyon lira yatırımla kurulan seralardan elde edilen Agrovan markalı domateslere ilgi çok büyük.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen bir projeyle eksi 46 dereceye kadar düşen Ayrancılar bölgesinde jeotermal enerji ile ısıtılan seralarda domates üretimine başlandı. 34 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 120 kilometre boru döşenerek ısıtılan seralar 10 milyon liraya mal oldu.

Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Birimi Proje Koordinatörü Yusuf Taşkın proje hakkında şunları söyledi. ”Jeotermal enerji kaynaklarının bir çok kulanım alanı vardır. Termal turizmi, enerji, konut ısıtmanın yanı sıra seracılıkta da sıkça kullanılıyor.  Türkiye’de çok sayıda sera jeotermal enerji ile ısıtılıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen bu proje 34 bin metrekare alan üzerine kurulmuş olup Türkiye’de bir ilk. Bu iklim değerlerinde Türkiye’de daha önce seracılık deneyimi yok, eksi 46 dereceye düşen tek yer. Bu anlamda Türkiye’de seracılık için önemli bir deneyim olacak. Projenin ilk olması yatırımcıların ve uzmanların dikkatini buraya çekilmesine sebep oluyor. Çünkü Türkiye’de en fazla eksi 36-37 derecede seracılık deneyimi var; ama eksi 46 derecede seracılık deneyimi yok. İlk olan bu projede seramız ilk hasadını verdi. Bundan sonra hasadımız artarak devam edecek yaklaşık 1500 ton ürün hedefleniyor. Şuan ki kapasite bu hedefin yakalanacağını gösteriyor.” dedi.

Çaldıran Jeotermal A.Ş. yönetim kurulu başkanı Şefik Ensari de proje hakkında şunları söyledi:” Çaldıran Jeotermal hayalimiz olan bir projeydi. Yatırın bakımından unutulan bir bölge olduğu için bizler de böyle bir yatırım yapmaya karar verdik. Ağrı Diyadin’de böyle bir proje yapılmıştı. Biz de arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda bizim de termal suyumuz var olması seracılık için bize avantaj yarattı. Bunun araştırmasını yaptıktan sonra eksi 46 derecede nasıl ısıtılacağına dair yaptığımız araştırmalar sonucu projemizi gerçekleştirmeye karar verdik.  Projemiz 10 milyon liralık bir yatırım oldu. Bu proje sayesinde 50’ye yakın kişiye iş istihdamı sağladık. Böylece yeni ve farklı yatırımların önünü açacak böyle bir proje gerçekleştirdik. Şuan yıllık üretimde 1500 ton ürün hedefliyoruz. Önce Türkiye içinde daha sonra yurt dışına ihracat yapmayı hedefliyoruz. Buna benzer yatırımlarımız da devam edecek.” dedi. Çaldıran Ajans

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BÖLGE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA