Beslenme çantası nasıl hazırlanmalı?

Diyetisyen Oya Demirkol, yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte özellikle ilköğretim çağındaki öğrenci velilerinin hazırlamakta zorlandıkları beslenme çantası için tavsiyelerde bulundu. Demirkol, beslenme çantalarına özellikle hazır ürünlerin koyulmaması gerektiğini belirterek, "Çocuğun zihinsel gelişimini artırmak ve tok kalmasını sağlamak, metabolizmasını hızlandırmak için aralarda mutlaka badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar tüketilmeli” dedi.
Bu haber 2016-09-22 08:55:58'te eklenmiştir

Diyetisyen Oya Demirkol, yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte özellikle ilköğretim çağındaki öğrenci velilerinin hazırlamakta zorlandıkları beslenme çantası için tavsiyelerde bulundu.

Demirkol, beslenme çantalarına özellikle hazır ürünlerin koyulmaması gerektiğini belirterek, "Çocuğun zihinsel gelişimini artırmak ve tok kalmasını sağlamak, metabolizmasını hızlandırmak için aralarda mutlaka badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar tüketilmeli” dedi.

'Çocuklar kahvaltı yapmadan evden çıkmamalılar'

Diyetisyen Oya Demirkol, kahvaltının çocuğun beslenmesindeki en önemli öğün olduğunu hatırlatarak, çocukların kahvaltı yapmadan evden çıkmamaları gerektiğini, ebeveynlerin buna özellikle dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. “Çocuğun okul performansında kahvaltının önemi çok büyük” açıklamasında bulunan Demirkol, kahvaltıda hem protein hem karbonhidrat hem de sebze ve meyvelerden dengeli bir şekilde tüketmek gerektiğini kaydetti. Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan ve vücudun en iyi sindirebildiği yumurtanın kahvaltıda mutlaka tüketilmesini öneren Demirkol, “Yumurta ve peynirin yanına yağlı tohumları ekleyebiliriz. Bunlar hem çocuğun zihinsel aktivitesini artıracak hem de tok kalmasını sağlayacaktır. Yeşillik mutlaka çocuk kahvaltısında olmazsa olmazlardan. Ekmeğin mutlaka tam tahıllı olması lazım. Beyaz ekmek tüketmemeye gayret edilmeli” dedi.

Çocukların ara öğünlerinin olmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Demirkol, “Çocuğun zihinsel gelişimini artırmak ve tok kalmasını sağlamak, metabolizmasını hızlandırmak için aralarda mutlaka badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar tüketilmeli. Aynı zamanda bunun yanına kuru meyveler katabiliriz” diye konuştu.

Çocuğun beslenme çantasına hazır ürünlerin konulmaması gerektiğini ifade eden Demirkol, “Kendimiz bir sandviç hazırlıyorsak mutlaka tam buğday ekmeği ile yapmaya özen gösterelim. Peynir gibi, yeşillik gibi, ton balığı gibi yiyecekler konulabilir. Sebzeler ve meyveler beslenme çantasına konulabilir. Gazlı içeceklerin tüketilmemesine dikkat etmeliyiz. Süt, ayran, kefir, yoğurt gibi protein ve kalsiyum içeriğinden zengin besinler tüketilebilir” açıklamasında bulundu.

Çocuktaki ödül ceza mekanizmasının çok iyi kurulması gerektiğini ifade eden ve ailedeki beslenme düzeninin çocuk üzerindeki etkilerini anlatan Demirkol, “Beslenme çantasını ne koymak istediği ile ilgili fikrini sormak gerekir. Çocukla birlikte kek yapılabilir. Kendi yaptığı bir şeyi yemek daha cazip gelebilir” dedi. İHA

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Narinkale Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri