ALİ EFE’NİN ACILI GÜNLERİ

Araştırmacı Yazar İsmet Alpaslan, Doğubayazıt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Efe’nin acısını paylaştı

07:32:28 | 2019-08-08

Araştırmacı Yazar İsmet Alpaslan, Doğubayazıt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Efe’nin acısını paylaştı

29 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul’da bir trafik kazasında vefat eden Metin Efe, Ali Efe’nin oğludur. Meslektaşımız Metin Efe’ye Rahmet, Ailesine başsağlığı diliyorum.

Genç yaşta bir evladın ölümü, ailesi için büyük bir üzüntü kaynağıdır çok zordur; böyle bir durumu yaşayanlar daha iyi bilir, Anne ve babalar, kardeşler böylesi ölümlerin yıllarca etkisinde kalır, bir türlü unutamazlar.

   Onun için, kadim aile dostumuz, ağabeyim Ali Efe’nin zor günler yaşadığını biliyorum. Allah sabır versin…

Ali Efe, kardeşleri, babası şerif Ağa, Çiftlik ve çevre köylerin benim hayatımda farklı yerleri vardır. Mezun olduğum yıl, çiftlik köyü ilkokulunda göreve başlamıştım. İki yıl er öğretmen olarak askerlik, iki yıl da fazladan dört yıl bu köyde görev yapmış, sonra üniversiteye yükseköğrenime gitmiştim.

O yıllarda Topçatan, Gölyüzü ve Türkmen’de okul olmadığından, buraların çocuklar çiftlik ilkokuluna gelirlerdi. okulda dört öğretmen göre yapıyorduk. Benim dışımdakiler Batı illerinden tayin olmuşlardı.

En şanslısı ve torpillisi bendim.

Çünkü, Çiftlik’ten bazı aileler, Topçatan, Gölyüzü, Karaburun, Tapyan Köylüler  yazları bizim köyün (gundepire/yukarıtoklu) yakınındaki  yaylalara çıkarlardı.

Çoğu, yayla ve mer’a komşumuzdu. Rıza Eryılmaz’ın Abdulkadir Eryılmaz’ın, Topçatanlılar, Şehulular’ın, Şeif Efe’nin vs. Yaylaları ile komşuyuz. Hepsi Tanıdık aile dostumuz. Çok sayıda kız alıp vermişiz. Ali Efe’nin babası Şerif Ağa,yaylasını bize satmış. köyümüzün hayvanları oraya yayılıyor. Çeşmesi köye getirilmiş, evlere su alınmış. köyümüzün ve çevre Şerif Ağa duacı…

Okulu, ders dışı zamanlarda bazen gençlerle futbul oynar, askerliğini yapmış yetişkinlerle sohbet eder, hoş vakitler geçirirdik. Şerif Ağa’nın bütün çocuklarının okula ilgisi fazla idi. Ali Efe, okulu, eğitimi ve çocukları çok severdi. okulu ve eğitimi çok sevenlerden biri de Mehmet çoprak’tı. (Sonradan, benim büyük yengemin kardeşi ile evlendi.) Ali Efe, Köyde iken de çok ataktı. Zeki, ufku geniş ve ileriyi görebilen birisiyidi. Köy ona göre değildi. Nitekim Doğubayazıt’ta iş yerleri açtı; Ticaret odası Başkanı oldu. Gücü ve yetkisi oranında Doğubayazıt esnafına hizmet etti. Elinden geldiğince herkese yardımına koştu. Şimdi popüler ve değerli bir hemşehrimiz. Annesi, benim de annem sayılırdı. Onun ve Gakıl teyzenim (Cevdet  Baycan‘ın ablası) çok ekmeğini yedik.

Şimidi, Ali Efe’nin acılı günleri… Evlat acısı zordur.

Sabırlar diliyorum…

İsmet ALPASLAN

(Eğitimci Yazar)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  

Tümü